Політика Провокації

Удари по СБУ перед виборами: випадковість чи закономірність

08:28 04 бер.  188 Читайте на: УКР РУС

Скандали за участю Служби безпеки України змушують задуматися над тим, що хтось має намір розхитати ситуацію в нашій країні напередодні виборів.

Днями співробітники СБУ відзначали професійне свято, яке їм істотно зіпсував колишній колега. Суть така: підполковник СБУ Василь Прозоров вийшов на брифінг, де зробив низку гучних обвинувальних звинувачень на адресу Служби безпеки. Деякий час він служив в АТО, але згодом перейшов на бік РФ і зараз мешкає в Москві.

Прозоров звинуватив українську спецслужбу в усіх «смертних» гріхах. Викриття, правда, були розраховані виключно для російського користувача: в ході прес-конференції ренегат почав розповідати про причетність України до збитого малайзійському Боїнгу, таємних в'язницях і навіть фальсифікації виборів на користь Петра Порошенка.

Довідка Lenta.UA

25 березня 1992 був прийнятий закон «Про Службу Безпеки України» і скасований Комітет Держбезпеки СРСР - цей день прийнято вважати днем народження служби. Приблизно два роки знадобилося, щоб сформувати її штатні структури: відділ «К» по боротьбі з організованою злочинністю і корупцією, Головне управління розвідки, Головне управління контррозвідки, Державний зв'язок і аналітичний відділ, службу «С». В СБУ переважно пішли фахівці з КДБ, принявши присягу на вірність Українській державі.

Василь Прозоров в СБУ працював з 1999 по 2018 рік. За його словами, він почав співпрацювати з російськими спецслужбами з ідеологічних мотивів ще в травні 2014 го. Прозоров заявляє, що до початку 2015 року в зоні АТО була збудована велика корупційна вертикаль, ноги якої «ростуть» з Банкової.

Також Прозоров розповів, що у добровольчого батальйону «Азов» в районі бойових дій були свої таємні в'язниці, де буцімто катували людей.

Прозоров також звинуватив СБУ у вбивствах лідерів і бойових командирів сепаратистів. Ну, і звичайно, поклав на своїх колишніх товаришів по службі провину за організацію пожежі в Будинку профспілок в Одесі в травні 2014 року, а заодно - в причетності до катастрофи малайзійського Boeing влітку того ж року.

В СБУ на звинувачення колишнього колеги відреагували гранично оперативно і досить жорстко. Зокрема, за словами співробітників відомства, Василь Прозоров був звільнений з СБУ за систематичне пияцтво і «продав совість» спецслужбам Росії.

«Пропивши честь офіцера, Прозоров вирішив торгувати совістю і військовою присягою, знайшовши в ФСБ РФ «гідних» людей», - заявили в СБУ. У відомстві також вирішили нагадати Прозорову про долю Іуди, пригрозивши, що це тільки «справа часу». Юда, як відомо, повісився...

Але якщо історія з Прозоровим закінчилася відносно безболісно - той сам своїми байками про «кровожерливих» українських спецслужбах швидко дискредитував себе, то були й набагато більш неприємні події, які можуть завдати моральної шкоди «конторі». Так, буквально днями журналістка і правозахисниця Рита Бондар, яка має громадянство Росії і Молдови, повідомила, що співробітники Служби безпеки України намагалися її завербувати.

За її словами, 21 березня до неї в квартиру зайшли троє співробітників служби під виглядом співробітників Державної міграційної служби. Вони доставили журналістку в управління, погрожували відкрити кримінальне провадження за статтею 161 КК (Порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної приналежності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками) і примушували до співпраці. «За їх словами, вихід з цієї ситуації один - працювати на них, зливаючи інформацію про все, що відбувається всередині редакцій журналів, для яких я пишу. Тримали сім годин. Змусили написати в Facebook, що все добре. Природно, все не було добре. Було дуже багато тиску і погроз», - заявила Бондар.

Журналістка приїхала в Україну три роки тому з Москви, закінчила в Києві школу і вступила до університету. Висвітлювала ромські погроми в Києві в ЗМІ, і, судячи з усього, саме через ці публікації в СБУ і намагалися «пришити» їй кримінальну справу. До речі, друзі Рити вважають, що в тиску на неї замішана радикальна організація С-14, яка громила ромів.

Як би там не було, але скандальний шлейф останнім часом буквально переслідує українських спецслужбистів. Але було б перебільшенням стверджувати, що подібне відбувається виключно «тут і зараз» - в розпал спекотної виборчої кампанії. На адресу СБУ в різні роки лунали різні обвинувачення, і часом небезпідставно.

З гучних провалів служби в перші роки незалежності можна відзначити пасивність у питанні експорту зброї та амуніції західної групи військ, а також п'яти військових округів УРСР (майже на $ 30 млрд), відсутність затримань топ-корупціонерів. Була також досить пасивна участь в «касетному скандалі» і «справі Лазаренка», скандалі з «Кольчугами» і «каламутній» історії з отруєнням Віктора Ющенка. Але, як то кажуть, не провалами єдиними. Були у СБУ і успіхи: наприклад, звільнення корабля «Фаїна» з піратського полону, затримання у 2000 році кілерів, які вбили болгарського прем'єра. І варто говорити відверто: у період 2014-2015 років, незважаючи на російський вплив всередині СБУ, там все одно зуміли спрацювати ефективно, зупинивши сепаратистські рухи в Харкові та Одесі. По суті, перекривши повітря ідеї створення так званої «Бессарабської народної республіки».

Зараз, коли президентські вибори виходять на фінішну пряму, а в суспільстві спостерігається певні нотки істерії, часті гучні скандали, в яких фігурує СБУ, викликають чимало запитань. А якщо додати до цього різні багатозначні сигнали з «поребрика» - зокрема, внесення до Держдуми проекту заяви «Про невизнання підсумків виборів президента України», складається враження, що у наших спецслужб зараз буде багато роботи ...

Наталія Ромашова

Новини

Найпопулярніше