Кримінал Корупція

Стало відомо, як УЗ відмиває мільярди на співпраці з російськими компаніями

08:28 04 бер.  207 Читайте на: УКР РУС

УЗ оголосила про відродження виробництва вантажних вагонів на власних заводах, а це свідчить про зростання замовлень на російські деталі.

Розслідування громадської організації "Zалізніці без корупції", яка моніторить корупціогенні чинники в системі державних закупівель "Укрзалізниці" шокували громадськість.

Виявлено схеми з вагонними повітророзподільниками 483-А - запчастинами, які відповідають за гальмування поїзда. В Україні офіційно ці пристрої не виробляє жодна компанія. Їх випускає тільки російський ВАТ "МТЗ Трансмаш". Однак, на відміну від деталей для військової техніки, розподільників повітря з Росії офіційно продаються в Україні, а "МТЗ Трансмаш" навіть має офіційного дилера - ТОВ "ПО Укрспецкомплект".

повітророзподільнікамі 483-А

З 2016-му році УЗ оголосила про відродження виробництва вантажних вагонів на власних заводах, а це, в свою чергу, свідчило про великі замовлення російських деталей і великих контрактах. Ну і, звичайно ж, залізниця не збиралася купувати розподільників повітря безпосередньо у дилера, а закуповувала запчастини у російського виробника через фіктивні фірми-прокладки.

У тому ж 2016 році створюється цілий ряд фіктивних підприємств, які розігрують між собою всі тендери, де фігурують розподільників повітря 483-А. Спочатку закупівлі розігрує трійка нашвидку створених компаній ТОВ "Українська машинобудівна техніка", ТОВ "Технорейлгруп" і їх постійний формальний конкурент - ТОВ "Українська великовантажна техніка".

За лічені місяці існування фіктивні фірми виграють тендери на сотні мільйонів гривень, а вартість закупівель УЗ завищувала в 2,5 рази.

У 2017 році у дилера ВАТ "МТЗ Трансмаш" - ТОВ "ПО" Укрспецкомплект "розподільників повітря 483-А можна було придбати в роздріб за ціною 16 380 грн з ПДВ за штуку. В цей же час залізниця закуповувала ці ж розподільників повітря за 35 300 грн оптом, тисячами штук.

УЗ могла купувати ці пристрої принаймні в 2,5 рази дешевше вже на українському ринку, але не стала. А фірми-прокладки акумулювали мультимільйонний замовлення, не маючи ні працівників, ні виробництва.

Укрзалізниця

І ці ж фірми-посередники починають поставляти інші деталі, які вже виробляються в Україні.

Жоден з цих виробників конкуренцію фіктивним фірмам ТОВ "Українська машинобудівна техніка" і ТОВ "Технорейлгруп" скласти не міг, адже тендерний комітет без всяких пояснень відхиляв їх пропозиції. Навіть незважаючи на те, що ці пропозиції були вдвічі дешевше.

Наприклад, в одному з тендерів виробник "Дніпродзержинський сталеливарний завод" пропонує нижчі ціни на свою продукцію, але тендерний комітет відхиляє його пропозицію на безглуздому підставі - відсутність сертифікату на позицію "дошка фірмова" загальною вартістю 6000 грн.

Замість того, щоб заплатити 2 мільйони гривень виробникові, УЗ платить 3,8 млн гривень посереднику.

У 2017-му році після чергової публікації ГО "Zалізніці без Корупції", до її керівника звернулася прес-секретар члена правління УЗ Іренеуша Василевського, який відповідає за ремонт і будівництво вантажних вагонів. Прес-секретар заявила, що інформація є "недостовірною" і про те, що УЗ незабаром надасть пояснення.

- Я думаю, нам варто розібратися до кінця, і ми вам повідомимо результати, - запевнила прес-секретар члена правління.

Однак навіть через рік жодної відповіді від "УЗ" так і не було ...

Напевно, польським менеджерам платять мільйонні зарплати зовсім не для того, щоб вони копирсалися "в брудній білизні" найбільшої державної компанії та за сумісництвом - годівниці владних структур, - вважає глава "ZБК" Володимир Доценко.

На 1,5 року в закупівлях "Укрзалізниці" встановили гегемонію двох прокладок - ТОВ "Українська машинобудівна техніка" і ТОВ "Технорейлгруп". Але дуже скоро з'ясовується, що ці компанії існували тільки на папері.

Про це правоохоронні органи знали. Нацполіція, за зверненням СБУ, порушила кримінальну справу і при перевірці рахунків фірми встановила, що тільки 20% коштів, отриманих від залізниці, йшли на закупівлю запчастин для рухомого складу. Решту коштів витрачалися нібито на закупівлю побутових товарів і харчових продуктів. А за фактом просто перераховувалися на рахунки конвертаційних центрів для переведення в готівку.

Більш того, отримавши дозвіл суду на перевірку документів діяльності ТОВ "Українська машинобудівна техніка", слідчі встановили, що фірма відсутня за місцем своєї реєстрації . А при перевірці інформації про працівників встановили, що постачальник "Укрзалізниці та" не має зареєстрованого спеціалізованого персоналу для виконання поставки такої продукції, як запчастини рухомого складу.

Укрзалізниця

Після подальшої перевірки стають відомі шокуючі обставини - більшість продукції, яку постачали ТОВ "Українська машинобудівна техніка" і ТОВ "Технорейлгруп", підпільно виробляли в таємному цеху на Полтавщині. Що були у використанні або непридатні запчастини перефарбовували, відновлювали і поставляли як нові на вагонобудівні заводи "Укрзалізниці".

Фіктивні компанії легітимізували тіньовий ринок вживаних деталей на 400 млн гривень. З огляду на, що на УЗ щодня розкрадають близько 150-170 вантажних вагонів, фіктивні компанії займалися тільки легітимізацією тіньового ринку вживаних деталей.

І ще кілька цікавих деталей. ТОВ "Українська машинобудівна техніка" і ТОВ "Технорейлгруп" брали участь в тендерах Укрзалізниці з одного комп'ютера, розташованого в офісі по вул. Матросова, 19, м Кам'янське на Дніпропетровщині. Там же знаходилися документи учасників цієї схеми. Підпільне "виробництво" СБУ виявить ще в лютому 2018 го і повідомить, що в результаті його діяльності на залізницю проштовхнули неліквід запчастин на 400 млн гривень.

Укрзалізниця

Але пройде зовсім небагато часу - і Генпрокуратура "поховає" резонансна справа ... А учасники фіктивної схеми навіть відсудять гроші у УЗ за поставлений шлюб.

Офіційно ми не бачили постанови про закриття, але з весни минулого року відсутні будь-які рішення суду про це кримінальному провадженні, а з серпня ці фірми через суд стягнули з залізниці кошти за поставлений товар. Це свідчить про відсутність арешту рахунків і підозри для них з боку слідства. Тобто справа таки "злили", - коментує Даценко.

Після арешту рахунків ТОВ "Українська машинобудівна техніка" і ТОВ "Технорейлгруп" куратори схеми наполегливо і швидко шукали альтернативні варіанти "прокладки". І особливо ніхто не морочився: наступниками "великого" справи стали ТОВ "Рокадатрейд", зареєстрована в приватному будинку на тренера з вільної боротьби Олександра Костюка, і ТОВ "Стар Пак Груп", документи якого також виявили в офісі по вул. Матросова 19 під час обшуків. До схеми також приєдналися ще дві прокладки ТОВ "Віс Груп Плюс" і ТОВ "Мантикора".

Укрзалізниця

Таким чином, угруповання за 2,5 року роздерибанила понад мільярд гривень.

Вкрадений мільярд пішов на переплати за поставки російських запчастин та закупівлю підпільного неліквіду, замість нових деталей. Але жоден з правоохоронних органів не зміг зрушити схему з місця - настільки міцно вона оберігається в найвпливовіших кабінетах чиновників.

  • ТОВ "Українська машинобудівна техніка" - 330 млн грн.
  • ТОВ "Технорейлгруп" - 211 млн грн.
  • ТОВ "Стар Пак Груп" - 220 млн. Грн.
  • ТОВ "Віс Груп Плюс" - 156 млн грн.
  • ТОВ "Рокадатрейд" - 111 млн. Грн.
  • ТОВ "Мантикора" - 194 млн грн.

і це тільки одна зі схем, які і в даний час працюють в УЗ, незважаючи на гучні заяви про скорочення цієї державницької хвороби - божевільних розкраданнях.

Не обійшлося без "смотрящих" і "друзів" Порошенко в схемі "Укрзалізниці"

В цілому титул "смотрящий" за "Укрзалізницею" застосуємо до 5 громадянам: Михайло Бейлін, Андрій Альоша, Станіслав Лісників, Сергій Шут і Владислав Лебедь

Так, у кримінальній справі НАБУ про розкрадання на "Укрзалізниці" фігурують нардеп БПП Валерій Іщенко і тодішній радник глави Адміністрації президента Михайло Бейлін. Останній, нібито, здійснював негласний нагляд і сприяння в розкраданнях на "Укрзалізниці".

Ще одним "смотрящим" УЗ називають Андрія Альошу - близького до сім'ї Януковича. Вплив Альоші на "Укрзалізниці" підтверджував і міністр інфраструктури Володимир Омелян.

Однак найбільш впливові "дивляться", очевидно, - Станіслав Лісників, Сергій Шут і Владислав Лебедь. За словами голови правління УЗ Євгена Кравцова, з представником трійки "смотрящих" Станіславом Лєснікова його особисто познайомив Омелян. Однак той наполягає, що з Лісників з Кравцовим був знайомий раніше їх спільної зустрічі, а призначення Кравцова головою правління УЗ в Адміністрації президента України нібито лобіював саме Лісників.

- Кравцов сказав, що це я його познайомив зі Станіславом Лєснікова. Я твердо переконаний, що Станіслав Лісників знав його набагато раніше. Але знову-таки, це не має значення. В українській політиці є багато людей, які когось з кимось знайомили. Головне те, на кого вони працюють ... Я знаю, що Станіслав Лісників раніше точно був в орбіті Євгена Кравцова, або Євген Кравцов був в орбіті Станіслава Лєснікова. Наскільки це актуально зараз, мені складно коментувати, оскільки я не контактую зі Станіславом Лєснікова. Хоча я чув відлуння розмов темних особистостей з бізнесом: "УЗ під повним контролем, давайте працювати разом". Сподіваюся, це - блеф, - зазначив Омелян в одному з інтерв'ю.

Важливо відзначити: Станіслав Лісників, Сергій Шут і Владислав Лебедь фігурували у кримінальній справі СБУ про вплив на правління УЗ при наданні "знижок" на тарифи вантажних перевезень для "Другий вантажної компанії в Україні", яка займається російським транзитом.

Фото: politica

Новини

Найпопулярніше